Jak pomagać w trakcie świąt?

Boże Narodzenie to magiczny okres dla wielu z nas. Strojenie choinki, pieczenie pierniczków i przebywanie w rodzinnym gronie. Wyczekujemy tego cały rok. Musimy jednak pamiętać, że nie dla wszystkich jest to radosny czas.  Wręcz przeciwnie, może być to najtrudniejszy okres w ciągu roku. Jest wiele osób samotnych, ubogich, chorych, które nie są w stanie spędzać świąt w ten sam sposób, co my i które w szczególności zasługują na naszą dobroć i wsparcie.

Mamy nadzieję, że ten tekst pomoże ci wybrać odpowiedni dla Ciebie sposób wsparcia innych. Warto otworzyć swoje serce i podzielić się dobrocią z osobami, które najbardziej tego potrzebują. Może nasz nawet najmniejszy gest sprawi, że ich święta będą, choć odrobinę lepsze.

 

Jak pomagać w trakcie świąt?

 

Pomoc finansowa

Jeżeli Twój budżet domowy nie jest przeciążony w te święta, to warto zastanowić się nad wsparciem finansowym fundacji i organizacji charytatywnych. Jest to zdecydowanie najprostszy i najlepszy sposób pomocy innym.

Wiele organizacji pożytku publicznego nie jest w stanie funkcjonować i spełniać swoich celów bez stałego wsparcia finansowego. W okresie świątecznym taka pomoc może być szczególnie ważna. Za zebrane pieniądze fundacje są w stanie zorganizować kolacje wigilijne dla ubogich, zakupić niezbędny sprzęt dla potrzebujących, czy zorganizować paczki do domów dziecka i schronisk. Możliwości wsparcia finansowego są naprawdę nieograniczone. Wystarczy wybrać fundację, której chcesz pomóc, a wybór jest ogromy. Organizacje prozwierzęce i schroniska dla zwierząt, domy dziecka i seniora, fundacje działające na rzecz praw ludzi, ośrodki pomocy społecznej i wiele, wiele innych. Kwota, którą przeznaczysz zależy wyłącznie od Ciebie.

Jeżeli nie potrafisz zdecydować się, jaką organizację wesprzeć, możesz zawsze spróbować poszukać jednorazowych zbiórek pieniężnych, organizowanych na przykład przez osoby z twojego otoczenia. Kto wie, może Twoja znajoma zbiera pieniądze na zakup prezentów do domu dziecka lub niezbędnych leków dla osób chorych.

Pamiętaj, że wsparcie finansowe dla wielu organizacji liczy się przez cały rok. Jeżeli jesteś w stanie przeznaczyć miesięcznie pewną kwotę, zastanów się nad wsparciem cyklicznym. Wiele fundacji daje Ci możliwość wyboru, jaką kwotę miesięcznie przeznaczasz. Wiele instytucji prowadzi specjalne akcje zachęcające do pomocy. Organizacje prozwierzęce na przykład oferują wirtualną adopcję zwierząt, a wiele firm przeznacza część zysków z zakupionych produktów na cele charytatywne.

Jeżeli nie jesteś w stanie wspierać finansowo żadnej organizacji, możesz zastanowić się nad przekazaniem 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Ciebie nic to nie kosztuje, a dla wielu fundacji może być to ogromna pomoc.

Zbiórek pieniężnych i organizacji pożytku publicznego szukaj w swoich mediach społecznościowych lub na stronach:

https://www.siepomaga.pl 

https://pomagam.pl.

https://www.malibracia.org.pl/

https://bzsos.pl/

 

Darowizny

Oczywiście nie każdy może pozwolić sobie na wsparcie finansowe, ale to nie jedyny sposób, w jaki możemy pomagać innym. Istnieje wiele akcji społecznych, które wspierać można również inaczej.

Supermarkety zbierają produkty spożywcze dla potrzebujących, schroniska dla zwierząt szczególnie zimą potrzebują koców, ręczników, gazet, czy jedzenia dla psów i kotów. Może w twojej okolicy organizowane są zbiórki odzieży czy zabawek. A może jesteś w stanie podzielić się potrawami przygotowanymi na wigilijny stół. Fundacja Podzielmy Się od kilku lat organizuje akcje dzielenia się żywnością. Jedzenie możesz dowieść do potrzebujących samodzielnie lub skorzystać z wolontariusza, który odbierze je od Ciebie. Nie musisz również ograniczać się do akcji społecznych. W Twojej okolicy może mieszkać jakaś potrzebująca rodzina, którą warto zapytać, czy potrzebuje wsparcia. Wiele ludzi nie lubi prosić o pomoc, dlatego czasem warto samemu wyjść z inicjatywą.

 

Wolontariat

W okresie świątecznym szczególnie ważna jest praca wolontariuszy. Jeżeli więc masz więcej czasu, to zastanów się nad dołączeniem do akcji społecznej organizowanej w Twojej okolicy. Pracować możesz w różny sposób. W zależności od tego, w czym się specjalizujesz lub co chcesz robić, organizacje pożytku publicznego są zawsze otwarte na wolontariuszy do pomocy. Możesz odwiedzać seniorów w domach opieki, opiekować się chorymi, pomagać w organizacji wigilii dla osób ubogich, wyprowadzać psy w schronisku, a także wspierać prace biurowe wielu organizacji. Wybór w większości zależy od ciebie. Zastanów się więc nad swoimi mocnymi stronami i jeżeli możesz i chcesz poświęcić trochę czasu, to działaj!

 

Pomoc starszym

Święta szczególnie trudne w tym roku będą dla seniorów. Ze względu na obecną pandemię mogą nie być w stanie spotkać się z rodziną lub znajomymi, z którymi zazwyczaj obchodzą Boże Narodzenie. Jest też wiele osób starszych, które samotnie spędzają święta już od wielu lat i jest to dla nich szczególnie trudny okres. Bardzo ważny może okazać się dla nich nawet najmniejszy gest, jak choćby pytanie, czy w czymś pomóc. Możesz dla takiej osoby zrobić zakupy, czy pomoc w porządkach świątecznych. Może warto do listy zakupów dodać drobny upominek dla starszej sąsiadki, czy sąsiada. Na pewno ucieszy ich choćby książka, ciasto, czy dobra herbata. Poczucie, że ktoś o nich myśli może być dla nich najlepszym prezentem świątecznym. Zastanów się może w twojej okolicy, klatce, w domu obok mieszka jakaś starsza osoba, która potrzebuje pomocy lub odrobinę uwagi.

 

Przekaż dalej

Jeżeli jednak brakuje ci czasu i nie jesteś w stanie wspomóc finansowo żadnej akcji społecznej, możesz pomagać też w inny, bardzo prosty i szybki sposób. Dla organizacji społecznych ważny jest również zasięg informacji. Udostępnij zbiórki w swoich mediach społecznościowych oraz akcje fundacji, które obserwujesz. Dla Ciebie to tylko kilka minut a dla nich ogromna pomoc. Przekazywane przez ciebie dalej informacje mogą dotrzeć do ludzi, którzy będą chcieli aktywnie pomagać i wspierać wybrane przez Ciebie organizacje.

 

Zdjęcia są ze strony unsplash.com

Tekst i ilustracja Agata Grzegorzek – http://turnip.pl/o-mnie/