| | Comments

W gorsze dni lubię się poszwendać. Pierwszym znak, że czas iść się przewietrzyć, daje mi komputer. Konkretnie jego wentylator. Powoli przypomina suszarkę do włosów, jeszcze chwile i zacznie porządnie charczeć. Daje mu czas na drzemkę, a sama biorę plecak i idziemy przespacerować się ulicami Porto

Spacer ulicami Porto

Najbardziej ciekawa trasa wiedzie nad rzekę. Tam skupiają się restauracje, kawiarnie i jest kilka bocznych uliczek, gdzie można spokojnie się przejść i poprzyglądać kamienicom. Mimo, że mamy listopad, to popołudniem jest dość tłoczno. Na głównym deptaku przy wodzie głowy obracają się wokół własnej osi, bo każdy chce zobaczyć jak najwięcej i jak najszybciej. Sama przypominam słodkiego wyraka. Wybałuszam oczy w każdym kierunku i nie dowierzam w ten piękny widok na miasto.

Porto pogoda na jesien
Porto widok na panorame miasta
kot w porto
Kamienice porto
 

Robimy chwilę przerwy na słodkiego rogalika. Po dwóch sekundach cwany gołąb podchodzi pod same nogi i śmiało próbuje skubać z nadzieją na jakieś okruszki. Zaznaczę, że dbam by nie upuścić żadnego, więc ptaszysko może szukać szczęścia gdzieś indziej. Zadowolona, że go przegoniłam wracam do rogalika. Chwila ciszy i nad naszymi głowami rozdziera się przeraźliwy krzyk mewy, która jak krążownik bada co jemy i daje znak swoim koleżkom – tu jest jedzenie.  Po kilku sekundach pojawiają się kolejne. Zajmują stanowiska na latarniach i bacznie nas obserwują. W obawie przed sceną jak z „Ptaków” Hitchcock’a, już nawet nie gryzę rogaliczka, pochłaniam całego, pospieszam Alka i idziemy dalej.

Ulice Porto spacer
Porto mewy
Ulicami Porto lampiony
 

Obowiązkowo pieczone kasztany

Idąc wzdłuż rzeki podziwiamy panoramę miasta. Po drugiej stronie kuszą nas zacumowane łódki, winiarnie i kawiarnie. Przechodzimy mostem, pierwsze co nas uderza to zapach pieczonych kasztanów i palonego haszyszu. Zdecydowaliśmy się na spróbowanie kasztana. Widzimy już z daleka stoisko, gdzie można je kupić. Dymny znak z gara naprowadza chętnych w jego kierunku. Za 2 euro Pani wylicza 12 kasztanów, zadowolona zajadam się pierwszym. W sumie dobry, lekko przypomina mi pieczonego ziemniaka z ogniska. Idąc dalej mijamy szereg winiarni, szkoda tylko, że zaraz przy ruchliwiej ulicy, a nie mam ochoty na lampkę wina ze spalinami. Zawracamy do domu i zaczynamy planować kulinarną wycieczkę po Porto.

Porto pieczone kasztany
Porto uliczni grajkowie
 
suszony dorsz porto
desery w porto
 
porto portugalia ciekawe miejsca
Ulicami Porto
 • Co za klimaty! Każdy zaułek miasta jest jak osobna historia. Pięknie, po prostu pięknie!
  Czekam na tę kulinarną wycieczkę, mniam! ;)

  • Kasia bądź czujna! Jestem nawet gotowa poświęcić się dla kilka dodatkowych kg przy testowaniu kuchni portugalskiej :))

 • Piękna relacja – czułam się, jakbyśmy razem spacerowały :) Niemal słyszałam ten krzyk mewy przelatującej nad głową :) No i jak zwykle wspaniałe zdjęcia !

  • Chodzą nawet legendy o sytuacjach, kiedy mewy śmiało wyrywają kanapki z rąk ;) Będę musiała po krzach się chować ze swoimi ;)

 • Niesamowite zdjęcia, czuć klimat tego miejsca <3

 • napiecyku

  Szkoda, że u nas nie można tak prosto na ulicy kupić pieczonych kasztanów :)

  • Fakt, bo dopiero tutaj też spróbowałam pierwszy raz kasztana :)

 • Pięknie tam 😍 cudowne zdjęcia a… kasztany na pewno smakują lepiej niż z piekarnika ;) pozdrawiam!

  • Ola to musisz zaplanować jakiś urlop w te okolice, kasztany czekają na Ciebie ;)

 • Muszę przyznać, że Porto ma ciekawą architekturę i rzeczywiście jest miejscem, które warto zobsczyć choć raz w życiu. Pięknie uchwycone :)

  • Nawet opuszczone kamienice przyciągają niż miały by odpychać. Choć czasem mi szkoda, tyle pięknych budynków w centrum czy blisko oceanu, a są w totalnej ruinie…Gdybym była milionerką pierwsze co wzięłabym się za remont chociaż jednej dla siebie ;)

 • Cieszę się, że mogę dzięki Tobie poznawać Porto :) Urokliwe – to chyba najlepsze słowo, które je opisuje :)
  Kasztanów nie lubię, ale to ciacho na jednym z ostatnich zdjęć wygląda pysznie!

  • Marysia ostatnio skusiłam się na to ciacho i zawiodłam się :) Myślałam, że krem to taki ciężki, waniliowy, że po pierwszym gryzie to rozpłynę się, A tutaj taka pianka, która nawet ochów we mnie nie wzbudziła. To już lepszy był ten kasztan ;)

   • A wygląda na jakiś pyszny karpatkowy krem. Też bym się rozczarowała :/ swoją drogą, ale bym zjadła karpatkę! :)

 • Koniecznie muszę kiedyś wpaść z wizytą do Porto! Nie mogę się doczekać kulinarnej wycieczki i mam nadzieję, że stopniowo będziesz polecać jakieś fajne miejsca, gdzie warto wpaść na obiad albo kawę :)

  • Marta Porto już czeka! ;)
   Aż szkoda, że dzień za krótki i żołądek ma ograniczoną pojemność. Bo najchętniej to chciałabym wszystkiego na raz spróbować. Ale kulinarne wędrówki rozpoczęły się :)

 • Piękne zdjęcia! Bardzo bym chciała odwiedzić kiedyś Porto i mam nadzieję, że w przyszłym roku mi się uda:) i kasztana też bym spróbowała, na wszelkich wyjazdach zawsze jestem bardziej odważna niż w domu:)

 • Świetne zdjęcia! Porto jest na naszej liście „must see”, w tym roku udało nam się dotrzeć do Lizbony i mam nadzieję, że w przyszłym odwiedzimy właśnie Porto :)

 • Piękne zdjęcia! Szczególnie kulinarne mi się podobają. Niesamowity klimat jest tych miasteczek!