| | Comments

Długo zastanawiałam się nad publikacją tego postu. Trochę czasu spędzam w internetach i zawsze znajduję kilka ciekawych linków. Zapisuję je wszędzie, gdzie tylko się da – zakładki, wysyłam mailem do siebie, zapisuję na facebooku – innymi słowy niezły bałagan się robi. Dlatego pomyślałam, że fajnie będzie podzielić się z Wami kilkoma inspiracjami, a przy okazji uporządkować te najlepsze. Będzie o fotografii kulinarnej, podróżniczej i sprawy techniczne dla blogów. Ruszamy!

FOTOGRAFIA KULINARNA
Mimo, że mam ograniczony dostęp do kuchni i  zdecydowałam się na rozwój bloga trochę w innym kierunku, wcale nie oznacza, że porzuciłam fotografię kulinarną. Staram się regularnie zaglądać na blogi i czytać co autorzy fajnego zgotowali. W międzyczasie czytam o tym, jak robić dobre kulinarne zdjęcia, o technikach i przede wszystkim przeglądam dużo fotografii.

 • Tak znalazłam wpis o stylizacji potraw – Green Morning. Kinga przygotowała post, w którym świetnie pokazuje jak można pięknie sfotografować proste dania, jak powinna być zachowana kompozycja, barwy i to wszystko przy naturalnym świetle.

IMG_1410-tilezzz-1200x895

źródło zdjęcia

 • O tym, jak ważne jest dobieranie kolorów w fotografii kulinarnej przypomina Gosia z  Modern Taste.
 • Ciekawy artykuł, o tym jakie są dobre obiektywy do robienia zdjęć kulinarnych znalazłam u Joasi z Fotografii COOLinarnej.
 • Dawka inspiracji z zagranicznych blogów. W Adventures in Cooking można podpatrzeć jak autorka bloga prezentuje dania na stole dbając o każdy detal. Kolejny to The Bojon Gourmet, gdzie najbardziej spodobały mi się sposoby na zrobienie i sfotografowanie finezyjnych drinków. Ale spędziłam trochę czasu przy każdej kategorii.

 

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA
To właśnie ten temat chciałabym rozbudować u siebie na blogu. Fotografia krajobrazu od pewnego czasu zaczęła sprawiać mi więcej frajdy, niż kulinarna. Na każdy wyjazd zabieram ze sobą aparat. A w międzyczasie czytam. Dużo czytam. Temat ten jest niezwykle rozbudowany, a liczba detali składających się na dobre zdjęcia przerosła moje oczekiwania.

72_hrs_in_California-Finn_Beales--531

źródło zdjęcia

 • Dobry i konkretny artykuł o fotografii krajobrazu udostępnił niezawodny Szeroki Kadr. Ciekawy poradnik, który podsuwa kilka wskazówek jak kadrować i tłumaczy kilka zagadnień od strony technicznej.
 • Oprócz czytania oglądam dużo zdjęć podróżniczych. Inspiruję się oraz szukam wskazówek, jak pokazać krajobrazy ze swoich wojaży. Ostatnio trafiłam na niesamowite zdjęcia u Finn Beales, od których nie mogłam się odciągnąć. Koniecznie zobaczcie jej podróż do Północnej Kalifornii – zdjęcia są magiczne!
 • Coś  bliżej Nas. Znalazłam kilka wpisów o  Portugalii na stronie Duże Podróże. Spędziłam wiele godzin przeglądając posty z Lizbony i Porto. Muszę powiedzieć, że Portugalia wskoczyła do mojej listy must see
 • Znalazłam również fajny przewodnik po Las Palmas. Wyspy Kanaryjskie nie są moim wymarzonym miejscem podróży, jednak po takiej relacji chętnie posiedziałabym kilka tygodni w tym mieście.

 

BLOG
W końcu po 3,5 lata blogowania wzięłam się za porządki w postach, napisałam pierwszego newslettera i przełamałam się by poczytać o pozycjonowaniu. Ku mojemu zaskoczeniu, nie było takie ciężkie.

darmowe-zdjecia-bank-zdjec-55

źródło zdjęcia

 • Jak założyć i  napisać newsletter znalazłam u Natalii z Jest Rudo . Prosta i konkretna instrukcja co dokładnie należy zrobić. Dodatkowa pozycja obowiązkowa to jak zdobyć subskrybentów.
 • Pozycjonowanie – ten temat omijałam jak ognia. Zdecydowanie nie moja działka. Gdy tylko pojawiały się minimalne chęci, by wziąć się za ten materiał, mój entuzjazm spadał po 3 sekundach. W końcu trafiłam na poradnik od Kamerlanej – prościej i przyjemniej chyba nie dałoby się wytłumaczyć jak pozycjonować bloga.
 • Znalazłam też obszerny post o narzędziach dla blogerów, które bardzo ułatwią Wam prowadzenie i ulepszenie własnych blogów.
 • Do tego  dorzucam listę darmowych banków zdjęć i mockupy, którymi też zaczęłam się bawić.

 

A Wy o czym ostatnio pisaliście/czytaliście? Z przyjemnością przeczytałabym Wasze propozycje w komentarzach :)

 

Zdjęcie główne pochodzi z ShowItBetter