Jak łatwo odmienić swoje zdjęcia?

Od początku prowadzenia bloga uczę się pracy na Photoshopie. Zdjęcia poddaję podstawowej obróbce jak doświetlenie, zmiana kontrastu, czasem podkręcam kolory. Jednak przy przeglądaniu zdjęć zawsze spodoba mi się jakiś efekt, do którego chciałabym dążyć. Kiedy mam tylko więcej wolnego czasu oglądam tutoriale, gdzie fotografowie zdradzają kilka swoich trików. Jednak nie zawsze cierpliwość pozwala na naukę, więc najlepiej to chciałabym łatwo odmienić swoje zdjęcia.

Gdzie szukać podstaw fotografii?

W blogu Jest Rudo zaczytuję się od długiego czasu. W końcu trafiła się konkretna osoba, która „jak krowie na rowie” wytłumaczy podstawy fotografii i opisze prostym językiem jak działa aparat. Po kilku postach w końcu widziałam światło, a nawet i tęczę w moich poczynaniach z fotografią. Przedtem często szukałam porad na rozmaitych forach dla fotografów. Jednak większość komentarzy jest typu – poczytaj instrukcje, to się dowiesz. Poważnie, nic więcej? Nie szukałam odpowiedzi na pytanie jak włożyć baterie do aparatu, ale chciałam czegoś więcej, niż suche, techniczne informacje z instrukcji.

Cynamon akcje do PS

Akcje do Photoshopa

Do tego dochodzą efekty na zdjęciach. Okrutna sepia, którą bawiłam się wieki temu, nie spełniała moich oczekiwań. Uwielbiam przeglądać się pracom w pastelowych kolorach, z efektem mgiełki, czy z podkręconym kontrastem w zimniejszych barwach. Sama kiedy zasiadam do zdjęć i jestem gotowa do obróbki, wiem w jakim kierunku chcę iść, ale nie przy każdym projekcie to wychodzi.

Tak jak na Instagramie bawię się przy wyborze filtru do danych zdjęć, tak nie sądziłam, że można podobnie zrobić w Photoshopie. Nigdy nie korzystałam z tzw gotowych akcji na PS, a dowiedziałam się o nich właśnie od Natalii. Bo to nie tylko blog o fotografii, również od pewnego czasu działa jej sklep internetowy pod fajną nazwą Mój Szop. I bardzo się ucieszyłam z wiadomości, że mogłabym przetestować trzy filtry na swoich zdjęciach. To co najtrudniejsze było dla mnie, to wybrać akcje do Photoshopa, na których chciałabym pracować. Nie dość, nie niektóre z nich mają smaczne tytuły (Cynamon, Jagoda, Kokos), to jeszcze znalazłam efekty z mgiełką! :) Na tych przykładach chciałam Wam pokazać, jak można szybko zaszaleć ze swoimi zdjęciami. Gotowi? To zaczynamy!

Zmierzch – efekt mgiełki 

Zmierzyłam się ze Zmierzchem nad wodą oraz w mieście. Szukałam pomysłu na pokazanie chociażby plaży w innych barwach. Miałam plan, by poeksperymentować z zimniejszymi kolorami, jednak z ciekawości wykorzystałam tą akcję i byłam pod wrażeniem. Zdjęcie nasiąknęło pięknym fioletem, a niebo jest absolutnie nie do poznania.

Porto plaza
Akcje do photoshopa mojszop


Jagody – mocny kontrast

Akcja Jagody była moim pierwszym wyborem. Intensywne barwy i podkręcony kontrast, to jeden z moich ulubionych zabiegów w fotografii. Od razu chciałam zastosować Jagodę do zdjęcia czekolady. Efekt nadaje całości większą wyrazistość i pięknie uwypukla kostki na pierwszym planie. Coś mi się wydaję, że często będę korzystać z tej akcji przy ciemniejszych stylizacjach fotografii kulinarnej.
 
akcje do PS
Jagoda akcje do PS


Cynamon – mgiełka i ciepłe barwy

Trochę w podobnej kolorystyce co pierwsza akcja, czyli mamy idealne połączenie ciepłych barw i lekkiej mgiełki. Pieczonymi kasztanami pachną ulice Porto. Zapachu niestety nie mogę wam pokazać, ale ten kolor idealnie oddaje ich klimat.
 
akcje do ps
Akcje do Photoshopa cynamon mojszop sklep

 

Post powstał przy współpracy z Jest Rudo, która udostępniła mi wspomniane wyżej akcje. Więcej gotowych akcji do PS znajdziecie w jej internetowym sklepie.

Jaki jest Wasz sposób na odmienienie zdjęcia? Korzystacie może z podobnych akcji?

22 komentarze do wpisu „Jak łatwo odmienić swoje zdjęcia?”

  1. Również ciągle uczę się fotografii, ale raczej nie lubię tego typu filtrów. Za to do Jest Rudo lubię zaglądać raz na jakiś czas, można tam znaleźć wiele przydatych informacji! Szkoda tylko, że doba jest za krótka i sił czasem brakuje na więcej praktyki :)

  2. Marcelino-bardzo ciekawy post :) Chętnie poczytam o tym co w linkach :) Ja korzystam jedynie z podstawowego programu FastStone, pozdrawiam :)

  3. Fajne filtry na Twoich pięknych zdjęciach. Zajrzyj do Etsy tam są nieograniczone możliwości jeśli chodzi o akcje i presety. Kupiłam tam ostatnio niedrogo digital fonts. Fajne presety można znaleźć też na presetsheaven i to za darmo jeśli używa się LR. Pozdrawiam Cię gorąco :)

  4. Gdybym ogarnęła Photoshopa… ;) Zmiany są widoczne i na plus! Dobrze, że w dzisiejszych czasach istnieją takie ułatwienia, choć wiadomo, że baza też musi być dobra, bo inaczej żaden filtr nie pomoże.

    • Zgadzam się z Tobą – jednak ta podstawa musi być :)
      Pamiętam, jak długo opierałam się przed nauką z PS. Czułam się bardzo pogubiona w opcjach i jeszcze praca na warstwach to było samo zło :) Ale powoli, powoli zaczęłam się do niego przekonywać i teraz pracuję mi się bardzo dobrze :)

Możliwość komentowania jest wyłączona.