| | Comments

Czasami przed snem przechodzi mnie zimny dreszcz na myśl o czasie, który zmarnowałam. Czasami nie mogę zasnąć, bo wyliczam rzeczy, jakie powinnam zrobić, ale zabrakło doby. Czasami wpatruję się w zegarek w nadziei, że się zatrzyma i pozwoli mi w końcu złapać oddech.

Jeżeli macie podobnie jak ja i 24 godziny wydają się wam za krótkie, zachęcam Was do przeczytania tego postu. W ciągu ostatnich miesięcy testowałam wiele sposobów na lepszą organizację czasu. Próbowałam różnych porad, metod i wymysłów. Niektóre z nich zawiodły na całej linii. Większość wydaje mi się nazbyt skomplikowana. Te, które pomagają mi, zebrałam na tej liście. Sprawdźmy, może niektóre z nich i Wam się przydadzą.

8 sposobów na lepszą organizację czasu

sposobow na wydluzenie doby wstawaj wczesniej

Jeszcze nie dla mnie pobudki przed 6 rano, jednak nauczyłam się wstawać wcześniej. Rano przed pracą mam 1,5 godziny, który poświęcam między innymi na blog. Piszę wstępne posty, czytam wpisy innych, pracuję nad zdjęciami. Rano łatwiej mi przychodzi pisanie, do którego nie mam głowy po pracy, ani tym bardziej późnym wieczorem.

sposobow na wysluzenie doby mniej internetu

Dla mnie kluczową zmianą poprawiającą wydajność jest odejście od komputera i odłożenie telefonu. Kiedy planuję posty, siadam do kartki i papieru. W komunikacji miejskiej słucham podcastów. Wieczorami staram się czytać. Nie chodzi już nawet o czas, który „oszczędzam”, ale sposób, w jaki zmienia się myślenie. Po kilku dniach zauważyłam znaczną poprawę koncentracji i rzadziej dopada mnie gonitwa myśli. No i nie wypełniam głowy niepotrzebnymi pierdołami znalezionymi na Facebooku. 

sposobow na wydluzenie doby planuj posilki

Zaczęłam od niedawna planować posiłki. Do tej pory przygotowywałam obiad z dnia na dzień. Tak samo było z zakupami. Codziennie wymyślanie posiłków, stanie po 30-40 minut w kolejkach, następnie 30-40 minut w kuchni. Na koniec tygodnia automatycznie zamawialiśmy jedzenie na wynos, bo nie mieliśmy siły kolejny raz myśleć, co możemy dziś zjeść. Kiedy w końcu zrobiliśmy większe zakupy, ugotowaliśmy obiad na dwa-trzy dni, okazało się, że zyskaliśmy dodatkową godzinę po pracy.

Jeżeli śledzisz mojego bloga to wiesz, że podcasty darzę specjalną sympatią. Towarzyszą mi na spacerach, w podróży, czasem też przy gotowaniu i przed snem. Robiąc coś zupełnie innego, mogę poznać wiele niezwykłych historii. Bez żadnego wysiłku dowiedzieć się o rzeczach, które nigdy nie przyciągnęłyby mojej uwagi w formie artykułu. Zyskuję wiec nie tylko czas, ale też wiedzę, empatię i dobrą rozrywkę. I jak tu nie kochać podcastów? Jeżeli nie wiesz jak zacząć słuchać to polecam ten artykuł, w którym znajdziesz kilka ciekawych propozycji.

sposoby na wydluzenie doby czytaj w wannie

Jeżeli masz wannę i nie czytasz w niej choć jeden wieczór w tygodniu to chyba nie do końca wiesz, do czego wanna służy :) Ostatecznie w lepszej organizacji czasu nie chodzi tylko o lepszą wydajność w pracy. Znalezienie czasu na relaks i regeneracje uważam nawet za ważniejsze niż wyciśnięcie kolejnej godziny pracy. A czytanie wannie jest połączeniem przyjemnego z pożytecznym. W ciepłej wodzie relaksujesz mięśnie, odpoczywasz, a do tego masz dodatkową chwilę na lekturę. Tylko uważaj, by książka nie wpadła do wody ;)

Nie oszukujmy się, nikt z nas nie zrezygnuje z Facebooka czy Instagrama. Możesz za to dużo zyskać sprzątając go. Często, by trafić na wartościowy artykuł na fb musiałam nieraz przekopać się przez swoją tablicę. W końcu przestałam obserwować kilka znajomych i „odlubiłam” strony, których tematyka przestała mnie interesować. Teraz jak trafiam na post, który mnie nie interesuje, automatycznie klikam „Przestań obserwować”. Jeżeli i tak spędzam na Facebooku sporo czasu, to przynajmniej nie muszę przekopywać się przez setki bezsensownych postów. Chcę mieć tablicę, która dostarczy mi czegoś ciekawego, a nie informacji o „znajomym” sprzed 10 lat.

Wydaje mi się, że trudno o lepszą radę w tym zestawieniu. Możemy planować każdą minutę dnia, wyciskać z siebie maksimum, ale czasu nie zatrzymamy. Będzie płynął dalej, a my ciągle go będziemy marnować. Dlatego nie warto nakładać na siebie zbyt wielu obowiązków, stawiać nierealistycznych celów i oczekiwań. Czasami brakuje doby, bo chcemy za dużo, za szybko i najlepiej bez wysiłku. Świadomość własnych ograniczeń jest bolesną wiedzą, niemniej konieczną, jeżeli nie chcesz kłaść się spać rozczarowana każdym dniem.

Na koniec pamiętaj, że nie ma nic ważniejszego niż poświęcanie się temu, co lubisz robić. Jeżeli jest coś, co daje Ci satysfakcję i sprawia, że chcesz wstać rano, to właśnie temu powinnaś poświęcać swój wolny czas. Choćby ci mówili, że go marnujesz. Choćbyś sama tak myślała. Robienie tego co lubię, zmieniło bardzo dużo w moim życiu.

Macie własne sposoby na organizację czasu? Metody, które warto wypróbować? Koniecznie dajcie znać w komentarzu :)