| | Comments

Szczerze – byłam w najpiękniejszej księgarni, gdzie mimo turystycznego przepychu, można było poczuć magię. Jeżeli będziecie w Porto księgarnia Lello musi się znaleźć na Waszej liście do odwiedzenia. Fajne doświadczenie, szczególnie dla czytelników Harrego Pottera. 

Śladami magii w Porto – księgarnia Lello

Jak się okazuje Potter to nie tylko Wielka Brytania. Na początku tego roku odwiedziliśmy studio Warner Bros pod Londynem, gdzie kręcono przygody czarodzieja. Jednak nie wiedziałam, że w Porto  również znajduje się kilka miejsc, którymi prawdopodobnie J.K. Rowling inspirowała się przy pisaniu książek. Jednym z nich jest księgarnia Lello. Styl, w jakim ją zbudowano, jest niezwykły. Kręcone, czerwone schody prowadzące na kolejne piętro księgarni, niesamowity witraż na suficie,  ozdobne półki z książkami.

Ponieważ księgarnię odwiedza mnóstwo ludzi (w sezonie to pewnie jak w ulu, bez patyka to nie podchodź) wstęp jest płatny 3 euro za osobę i jest możliwość robienia zdjęć w środku. Ale uwaga – w kadr zawsze ktoś wejdzie ;)

Sladami magii w Porto księgarnia Lello
Śladami magii w Porto księgarnia Harry Potter

 

Plac Katedralny Terreiro da Se

Chcielibyście odnaleźć więcej podobieństw z jej książek? To koniecznie trzeba odwiedzić katedrę. Mówi się, że również z tego miejsca, a konkretnie z krużganka, J.K Rowling czerpała inspiracje dla tworzenia dziedzica w szkole magii. Sam budynek jest miejscem must see dla większości turystów. Przed wejściem do środka warto zatrzymać się na chwilę na Placu Katedralnym Terreiro da Sé i popatrzeć na miasto. Wniesiono go na wzgórzu Pena Ventosa, co daje okazję by podziwiać piękną panoramę miasta. Czerwone dachy i kolorowe kamienice ciągną się aż po horyzont.

Wejście do katedry jest bezpłatne. Ale na klasztorny krużganek – 3 euro za osobę. Niewielki plac z masywnymi, drewnianymi drzwiami, jedne z nich prowadzą na górę. Tam z kolei jest widok na miasto. Do tego ściany placu ozdobione są ceramicznymi płytkami tzw. azulejos . Aż miałam wrażenie, że wzrok niektórych postaci z malowideł idzie za mną.

Kruzganek katedra w porto
Katedra ciekawe miejsca w Porto
Katedra w Porto
Katedra od zewnatrz w Porto
Porto katedra dwie wieze
Porto katedra z dwoma wiezami
Porto widok na miasto
 
Oba miejsca robią wrażenie, jednak księgarnia ma swój urok. Jeżeli planuje wakacje w Porto koniecznie zajrzyjcie tam. A może już widzieliście? Jak Wam się podobała księgarnia?
 • Weronika Belczewska

  Takie miejsca to właśnie dla mnie :) :) :)

  • Dla mnie szczególnie ta księgarnia – istna magia :)

 • Rzeczywiście magiczne miejsce <3 Jestem zauroczona. Jeeeej… W każde zdjęcie wgapiałam się kilka dobrych minut, chłonąc ten klimat :}

  • Szkoda tylko, że jest tam na prawdę tłoczno i choć nie chciałam, musiałam opuścić księgarnię po kilku minutach :)

 • Ależ cudne miejsce, odnalazłabym się tam, choć taka ilość turystów jest okropna… No, ale sama byłabym turystką ;)
  Cudnie ujęłaś dachy Porto, to dopiero magia :)

  • Kasia w te dachy to gapiłabym się bez końca ;)

 • Przepiękne miejsca. W takiej bibliotece na prawdę musi być czuć magię na całym ciele! Coś wspaniałego <3

  • Pierwsze jak tylko znalazłam info o tym miejscu, na hasło Harry Potter chciałam pójść zobaczyć jak najszybciej. Zdecydowanie magia! :)

 • Byłam w Porto trzy lata temu na Primavera Sound. Połączyłyśmy to ze zwiedzaniem Porto. Widzę, że już można robić zdjęcia w księgarni. Jakieś trzy lata temu nie można było :(

  • Właśnie czytałam o tym zakazie i chciałam się upewnić przed zwiedzaniem, to chyba od tego roku jest możliwość robienia zdjęć :)

 • Nie należę do fanów Harrego Potera, ale i księgarnia i katedra zachwycają :) Zwłaszcza katedra jest niesamowita!

  • Miałam lekkie ciarki, kiedy sama przechadzałam się tam po korytarzach, żywej duszy nie było przez kilka minut :)