Porto znana księgarnia Harry Potter

Szczerze – byłam w najpiękniejszej księgarni, gdzie mimo turystycznego przepychu, można było poczuć magię. Jeżeli będziecie w Porto księgarnia Lello musi się znaleźć na Waszej liście do odwiedzenia. Fajne doświadczenie, szczególnie dla czytelników Harrego Pottera. 

Jak się okazuje Potter to nie tylko Wielka Brytania. Na początku tego roku odwiedziliśmy studio Warner Bros pod Londynem, gdzie kręcono przygody czarodzieja. Jednak nie wiedziałam, że w Porto  również znajduje się kilka miejsc, którymi prawdopodobnie J.K. Rowling inspirowała się przy pisaniu książek. Jednym z nich jest księgarnia Lello. Styl, w jakim ją zbudowano, jest niezwykły. Kręcone, czerwone schody prowadzące na kolejne piętro księgarni, niesamowity witraż na suficie,  ozdobne półki z książkami.

Ponieważ księgarnię odwiedza mnóstwo ludzi (w sezonie to pewnie jak w ulu, bez patyka to nie podchodź) wstęp jest płatny 3 euro za osobę i jest możliwość robienia zdjęć w środku. Ale uwaga – w kadr zawsze ktoś wejdzie ;)

porto ksiegarnia gdzie jest
Ksiegarnia ciekawe miejsca w Porto
Chcielibyście odnaleźć więcej podobieństw z jej książek? To koniecznie trzeba odwiedzić katedrę. Mówi się, że również z tego miejsca, a konkretnie z krużganka, J.K Rowling czerpała inspiracje dla tworzenia dziedzica w szkole magii. Sam budynek jest miejscem must see dla większości turystów. Przed wejściem do środka warto zatrzymać się na chwilę na Placu Katedralnym Terreiro da Sé i popatrzeć na miasto. Wniesiono go na wzgórzu Pena Ventosa, co daje okazję by podziwiać piękną panoramę miasta. Czerwone dachy i kolorowe kamienice ciągną się aż po horyzont.

Wejście do katedry jest bezpłatne. Ale na klasztorny krużganek – 3 euro za osobę. Niewielki plac z masywnymi, drewnianymi drzwiami, jedne z nich prowadzą na górę. Tam z kolei jest widok na miasto. Do tego ściany placu ozdobione są ceramicznymi płytkami tzw. azulejos . Aż miałam wrażenie, że wzrok niektórych postaci z malowideł idzie za mną.

Kruzganek katedra w porto
Katedra ciekawe miejsca w Porto
Katedra w Porto
Katedra od zewnatrz w Porto
Porto katedra dwie wieze
Porto katedra z dwoma wiezami
Porto widok na miasto