| | Comments

Pod koniec poprzedniego miesiąca zaczęłam pisać o ciekawych linach wygrzebanych z sieci – dla przypomnienia, co mnie zaciekawiło i zainspirowało w lipcu możecie zobaczyć tutaj.  Tym razem chciałam się skupić na konkretnych tematach – podróż na Islandię (kto jedzie ze mną?), jak ugryźć temat gofrów i pogadamy trochę o filmie. Ciekawi? No to lecę z tematem:


FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA – ISLANDIA

islandia-4ww

źródło zdjęcia

Marzy się podróż w te rejony! I nie tylko dlatego, że Gra o Tron była kręcona na Islandii (no ok, po części tak), ale również by na własne oczy zobaczyć te surowe krajobrazy, wygrzać się w źródłach geotermalnych i podziwiać lodowce. 

  • I tak znalazłam szczegółową relację Marty (z masą fantastycznych zdjęć!) z bloga Przepisy z podróży, gdzie opisuje swoją 2-tygodniową podróż na Islandię, z podziałem na miejsca i cuda natury.
  • Ciekawy podcast i tekst o opuszczonym półwyspie, leżącym w północno-zachodniej Islandii – Hornstrandir. Jest to teren nie tylko bez stałych mieszkańców, ale również owiany legendami o trollach, olbrzymach, które szukały schronienia tutaj. Do tego historia głosi, że Hornstradir było domem dla Króla i Królowej Elfów.
  • Aby więcej dowiedzieć się o nadprzyrodzonych istotach zajrzyjcie na Nagniatamy – (Nad)ludzka strona Islandii. Bo Islandia to nie tylko elfy, ale również król niedźwiedzi polarnych z rogiem świecącym w ciemności, węże wodne i koty ghul. Magia!


FOTOGRAFIA KULINARNA – GOFRY

gofry bank zdjęć

Gofry – nie ma wyjazdu na Bałtyk bez załapania się chociaż na jednego gofra. Z bitą śmietaną, owocami lub w postaci bardziej okrojonej z cukrem pudrem. Tak czy inaczej, gofr jest gofrem i nawet takim suchym się delektuję. Znalazłam 3 ciekawe linki, w tym jeden z nich to podcast, przy którym poczujecie się mega głodni.

  • Dan Pashman z The Sporkful opowiada w jednym ze swoich podcastów o belgijskich gofrach. Jest to 23 minutowa historia o kobiecie MariePaule Vermersch, która na zawsze zmieniła smak gofrów w Ameryce.
  • Dla fanów fotografii kulinarnej – przepięknie sfotografowane śniadanie z goframi w roli główniej.
  • Gdybyście kiedyś byli przejazdem we Wrocławiu i nie wiecie, gdzie wpaść na śniadanie polecam Di Cafe Deli mieszczącej się w galerii handlowej w Sky Tower. Robią najlepsze gofry z jajkiem sadzonym i boczkiem, do tego serwują je cały dzień. Sprawdziłam na sobie i ze szczerym sercem mogę powiedzieć, że lepszych nie jadłam. Możecie przeczytać o Di np. na  Wrocławskich Podróżach Kulinarnych.


FILM

Ci7WIhKXAAANWqh.png_large
źródło zdjęcia

Żaden ze mnie znawca filmowy, ale czasem lubię skupić się na szczegółach. Zwłaszcza tych dotyczących kadrów i kolorystyki (wiadomo, fotografia). Jeżeli też chcecie odkryć niektóre filmy na nowo to polecam linki poniżej.

  • Jeżeli macie konto na twitterze to polecam zaglądnąć czasami na Cinema Palettes. Znajdziecie tam poszczególne kadry z popularnych filmów rozłożone na palety kolorystyczne. Świetne źródło inspiracji dla grafików.
  • Tym razem kanał na YouTube. Every frame a paiting to doskonały sposób na lepsze zrozumienie filmów, ze szczególnym uwzględnieniem reżyserii i montażu. Choćby ten odcinek o filmie Drive, który pokazuje prosty sposób podziału kadru wykorzystywany do urozmaicenia i ożywienia scen. Przydatne też dla fotografów!
  • Nerdwriter to też kanał na Youtube. Zajmuje się różnorodną tematyką, ale jego o odcinki o filmach zawsze uczą mnie czegoś nowego. Ostatnio np. o tym jak wykorzystywać przemoc w filmie, żeby nie była tylko bezsensownym i efektownym dodatkiem. Może mieć ona znaczenie dla fabuły i świata przedstawionego.

Dorzucilibyście coś od siebie? :)